Támogatóink:

Forradalmi tekerés a Kutyakaparóhoz
     Egyesületünk minden évben március 15-én kezdi a kerékpáros szezont. Ebben az évben is meghirdettük a Talpra /azaz: nyeregbe/ magyar! programot: kerékpárral felkeresni a Petőfi Sándor által is megörökített Kutyakaparó Csárdát Kocséron.
     Az előzetes jelentkezés alapján közel félszáz kerékpár-huszár jelezte részvételét. Az időjárás azonban sokakat megijesztett; a Forradalom napján reggel még szakadt az eső…
     Mit is írt Petőfi a naplójába? „…a lelkesedés olyan, mint a görögtűz: víz nem olthatja el!... Így gondolták a bringások is; az eső ellenére felkerekedtek a legelszántabbak: stílusosan 12-n vágtak neki az útnak (mindenkinek jutott egy-egy pont a proklamációból). A későbbiekben még mások is csatlakoztak hozzájuk…
     Kocsérra érkezvén megszemlélték a tavasz hírnökének szállását (gólyafészek), sajnos azonban a tulajdonos nem tartózkodott otthon. Rövid pihenő után folytatták útjukat a csárdához.
     Az ünnepi alkalomból a csárda kinyitott, s a kályhából áradó melegség átjárta a huszárokat. Hamarosan megérkeztek a túrázók is Hriagyel Csaba Polgármester Úr vezetésével. A falu képviselői megkoszorúzták a csárda falán lévő emléktáblát, majd a jelenlevők rövid műsorral emlékeztek meg a forradalomról. A program végén a kerékpár-huszárok kitűzték a magyar zászlót a falra azzal, hogy jövőre már egy megújult csárdában foguk felidézni 1848 szellemét!
     Ezután a csárda meleg falai között mindenki jóízűen fogyasztotta el a forró csülkös bablevest. Köszönet érte a Polgármester Úrnak és a Hivatalnak!
     A bringázók teli gyomorral már könnyebben vágtak neki a visszafelé vezető útnak.
     Nagykőrösön egy finom sütemény segített a kalória pótlásában, majd a kerékpárúton haladva megtekintették -felülről- az új M44-s főutat.
     A Kossuth szobornál készült csoportkép után megegyeztek a folytatásban: március 30-án Kerekegyháza felé vesszük az irányt!

Képek a Képtárban »

Kezdőoldal »

Kastély-kör Kerekegyháza környékén
     Március utolsó vasárnapján ismét nyeregbe pattantunk. A korábbi hűvös, esős időjárás után az induláskor ránk sütött a nap (a szó szoros értelmében)…
     A túrának közel harmincan vágtak neki a Főtérről indulva. Az első állomás az Úrihegyi Papp-Ragány-Simala kastély volt. Az épület leromlott állapotában is fenséges, s talán a sorsa is megnyugtatóan rendeződik. Korábban volt általános iskola, idős otthon, szociális otthon; jelenleg egy magánszemély tulajdonában van, akinek szándékában áll a kastély rekonstrukciója. Sok sikert a hatalmas munkához!
     A következő megálló a csapat egy része által már ismert Móczár kúriánál volt. A helyzet sajnos az elmúlt év alatt nem sokat változott, a természet folytatja előrenyomulását. Mindezek ellenére az épület tetőszerkezete ép, a falazata stabil- érdemes lenne ezt a lepusztult állapotában is patinás épületet megmenteni. A Hetényegyháza-Kerekegyháza úton közlekedők sokasága nem is sejti, hogy milyen szép épület húzódik az úttól egy-két száz méterre… A kúria után az út másik oldalán a csapat eltekert a Móczár család (kifosztott) kriptájához. Nagyon szép volt az ébredő természet, a nyíló ibolyamező.
     A bringázók ezután a kerekegyházi Balatoni Farkas János parkot keresték fel. A parkban a névadó sírjánál az élettörténetéről mesélt Babity János túravezető, majd -távolról- megmutatta annak kastélyát, ami ipari üzemként működik jelenleg.
     A parkban a csapat megpihent, s Babity János és felesége Ági jóvoltából „zsíros deszkával” pótolták az eltekert kalóriákat. A bátrabbak lilahagymával, piros arannyal színesíthették a kenyeret. Erdélyi Melinda forró teája a folyadékpótlás mellett melegséget is adott. Bitó Ilona süteménye pedig édessé tette a napot. Köszönet az önzetlen hozzájárulásért!
     A kerékpártúrák elmaradhatatlan frissítője a Félegyházi Pékség pizza szelete és kakaós csigája. Indulás előtt minden regisztrált /!/ megkapta a kis úti csomagját: volt aki már reggelire elfogyasztotta, de volt aki meghagyta ebédre. S volt aki beosztotta tízóraira, ebédre. Egyöntetű vélemény: a péksütemények nagyon finomak, köszönet érte a Félegyházi Pékségnek!
     Következő alkalommal az AKE értékjáró sétájához kapcsolódva Városföldre látogat az IBB csapata. Regisztráció: IBB-értékjáró kerékpározás: Városföld
     Folyamatos hátszelet, defektmentes tekerést!
     Dr. Varga Tibor

Képek a Képtárban »

Kezdőoldal »

Városföld kincsei
Az Aranyhomok Egyesület által szervezett Értékjáró sétához kapcsolódtunk és ezúttal Városföld értékeivel, a helyiek büszkeségeivel ismerkedtünk meg.
     Szombat reggel a Főtéren gyülekezett a nagyszámú lelkes csapat, voltak, akik az autó/busz helyett választották a kétkerekűt! Az indulás előtt Kánisz János veterán kerékpározó Garai Gábor versével lelkesítette a társaságot.
     A várost elhagyva, a Mercedes gyár melletti kerékpárúton tekerve jutottunk el a Dózsa lakótelepre. Megérkezést követően Abonyi Roland polgármester köszöntötte a közel 100 fős közösséget. Itt Hajagos Csaba történész /nem mellesleg Városföld alpolgármestere/ ismertette a hely kialakulását, fejlődését. Vadásztársaság életéről az általuk állított kopjafa előtt kaptunk érdekes információkat.
     Ezután nyeregbe pattantunk, s továbbtekertünk a Fenyvesi Farmhoz. Itt kellemes meglepetésként vendégváró falatokkal fogadták a „sétálókat”: igazán finom, helyben nevelt állatok húsából készült kolbász, zsíros deszka és szalonna várt az éhezőkre.
     Farmról egy nagy levegővétellel áttekertünk Városföld másik végébe, az Anthera Kft. telephelyére. Hallottunk műtrágya gyártásról, termény szárításról, s megtekintettünk egy hatalmas raktárat /ahol akár a fél falu vendégül látható…/. Szó esett technikai újításokról, környezetkímélő megoldásokról…
     A felújított Galambosi iskolánál Klebelsberg Kunó népiskola programja mellett az épület életéről is kiderült néhány különleges pillanat…
     Végül az 1987-ben felszentelt Munkás Szent József templom létrejöttével, építésével és életével ismerkedtünk meg. A bemutatók zárásaként ismét Kánisz János lepte meg a „sétálókat” egy hely szellemét idéző verssel.
     A sok-sok élményt követően a Művelődési Házban mindenki jóízűen fogyasztotta a babgulyásból és palacsintából álló ebédet. A kellemes időben kicsit elbágyadt a társaság… rövid pihenő után indult vissza az IBB közössége, hogy a Főtéri Kossuth szobornál készült csoportképpel köszönjenek el egymástól a résztvevők (a végig kitartók).
     A kerékpártúrák elmaradhatatlan frissítője a Félegyházi Pékség baconos rúd (újdonság volt számunkra!) és lekváros táska. Indulás előtt minden regisztrált /!/ megkapta a kis úti csomagját: volt aki már reggelire elfogyasztotta, de volt aki meghagyta tízóraira. Egyöntetű vélemény volt: a péksütemények nagyon finomak, köszönet érte a Félegyházi Pékségnek!
     Következő alkalommal Izsák egyik látványos rendezvényére látogat az IBB csapata: április 26-án a II. Töltött Káposzta Fesztiválon nézünk szét…
     Folyamatos hátszelet, defektmentes tekerést!
     Dr. Varga Tibor

Képek a Képtárban »

Kezdőoldal »

© Csiga61, 2011